073-374-6880

הכשרת מחסן

הגדרת מחסן בחוק 

על פי החוק, מחסן הוא שטח שירות המשמש לאחסנה. מחסן עד 6 מ"ר מבניה קלה, ניתן לבניה בהליך פטור מהיתר (חוק התכנון והבניה- עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), כל עוד הוא במרפסת גג או בחצר. במסגרת הגשה פטורה מהיתר, יש לשרטט סקיצה ולידע את הרשות דרך מערכת רישוי מקוון או ע"י מייל למחלקה הרלוונטית המטפלת במבנים פטורים מהיתר (מחלקת רישוי או פיקוח, משתנה בהתאם לרשות).

כל מחסן בגודל של מעל 6 מ"ר ידרש בהליך רישוי מלא להיתר. למעשה קיימים סוגים רבים ושונים של מחסנים במידות, מאפיינים וצרכים שונים. החוק עושה אבחנה בין שני סוגי שימוש במחסנים, האחד מחסן כללי והשני מחסנים עם פריטים ספציפיים הנדרשים בהליך רישוי מיוחד לעסקים. תוספת מחסן בחלל הפנימי של הבית, אינו הליך הדורש היתר, ידוע, או כל הליך רישוי אחר.

 

אישור לבניית מחסן עם רישיון עסק למחסן

מבקשים להוסיף מחסן לעסק? חשוב לדעת כי למרות הרפורמות בתחום, עסקים רבים המבקשים לבנות מחסן נדרשים לבקש היתר בניה למחסן ולהוציא עבורו רישיון עסק מתאים. בעסק המשמש למחסנים, מחסן יחושב בהגשה להיתר כשטח עיקרי.

מי זכאי לקבל רישיון עסק למחסן 

יש לדעת כי כל עסק הנדרש ברישוי גם נדרש ברישוי מחסן שגודלו לפחות 6 מ"ר. זאת בין אם הוא מקורה או לא. יוצאים מהכלל הינם מחסנים הבנויים בצמוד לחנות קמעונית אשר כל תכולת המחסן מיועדת למכירות ופעילות שוטפת של החנות, ושאינם נדרשים בהוצאת רישוי. בנוסף, במקרים שהמחסן מיועד רק לצורכי אחסון וגודלו אינו עולה על חמישים מ"ר יתכן שלא יהיה צורך להוציא עבורו אישור לבניית מחסן, בהתאם להגדרת פריט של העסק בצו רישוי עסקים. כך למשל, עבור מחסנים קטנים מחמישים מ"ר בעסק שפרטיו נדרשים בפיקוח יש צורך בקבלת היתר מיוחד לפתיחתם. תחת הגדרה זו ניתן למצוא מחסנים לאחסון תרופות, מוצרי קוסמטיקה, מזון, ציוד רפואי וכדומה. 

פניה לאגף הרישוי ברשות מקומית

על מנת לבנות מחסן שלא נמצא בתוך הנכס, יש להגיש בקשה להיתר במחלקת רישוי הנדסי ברשות.
במסגרת רישוי עסק, יש להכשיר מחסן קיים אך ורק דרך מחלקת רישוי עסקים. באגף הרישוי גם מספקים מידע אודות תנאים לקבלת היתר מבוקש, הדרישות עבור הכשרת מחסן, התאמת מבנה המחסן לפרטים שיאוחסנו בו וכל מסמך נוסף שיש לצרף לבקשה. כמו כן, כל רשות מקומית, עירייה או מועצה יכולה להציג תנאים משלה לבניית מחסן ויש מקומות בהם הליך קבלת האישור לבניית מחסן פשוטה יותר ממקומות אחרים. יתכנו מצבים בהם יהיה צורך בתשלום היטל השבחה עבור בניית מחסן. 

הגשת בקשה לרישיון עסק למחסן

בקשה לרישיון עסק למחסן מוגשת לאגף רישוי עסקים ברשות המקומית ויש לצרף אליה כל מסמך רלוונטי. את הבקשה תבדוק ועדת האגף ותחזור עם תשובה לאחר כחודש. במידה והבקשה לא תהיה שלמה מגישה יידרש לבצע תיקונים והשלמות ולהגישה מחדש. כמו כן, בכדי לייעל את הליך הגשת הבקשה ולמנוע עיכובים או סירובים, חייבים לבצע את ההליך בליווי של משרד מקצועי המתמחה בהוצאת היתרים ורישיונות שונים לעסקים.

 

אישורים של רשויות נוספות

  • מחלקת הנדסה – הבוחנת את עמידת המבנה בדרישות היתרי בניה ללא חריגות.
  • כבאות- מגיש הבקשה נדרש לעמוד בכל דרישות מכבי אש בהתאם לאופי הסחורה, סוג המבנה שמתועד כמחסן ומיקומו.
  • נגישות- בהתאם לפעילות וייעוד המחסן ייבדק הצורך באישור נגישות לבעלי מוגבלויות למחסן.

פנו אלינו עוד היום לקבלת יעוץ אישי

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן