073-374-6880

גרמושקה – המדריך המלא

מה זה גרמושקה?

השם גרמושקה מגיע מהשפה הרוסית שפירושה אקורדיון. כיוון שהגרמושקה מורכבת ממספר שרטוטים ותוכניות המחוברים זה לזה ומקופלים באופן שמזכיר אקורדיון. כמעט כל פעולת בנייה מחייבת קבלת היתר בניה מהועדה המקומית לתכנון ובנייה. הגרמושקה מכילה בתוכה את פרטי פעולת הבניה המתוכננת, פרטי מהנדס, אדריכל, בעל מגרש ובעלי זכויות בנכס. בנוסף בצד הגרמושקה שתי טבלאות המפרטות את שטחי הבנייה ושטחי שירות. הגרמושקה צריכה להכיל את זכויות הבנייה ע"פ המידע שהתקבל מהעירייה ובהתאם לזאת נדרשת חתימה של האדריכל המגיש את הבקשה, בעל זכויות הנכס ומהנדס הבניין.

איך מוציאים גרמושקה?

הגשת תוכנית הגשה נעשית לרוב ע"י "עורך הבקשה" שהוא אדריכל במקצועו. הוא מרכז את כלל המסמכים והשרטוטים בהתאם לדרישות הוועדה המקומית ומעלה אותם לאתר רישוי זמין. אופן ההגשה זהה אך הטפסים עשויים להשתנות מבקשה לבקשה בהתאם לאופי הבנייה המתוכנן ולפרטי הנכס.

אילו טפסים כוללת הגרמושקה?

הדף הראשון מציג את כל הפרטים הנדרשים לתיאור הנכס, פרטי המתכננים והבעלים.
בנוסף, טופס סוג הבניה- בניה למגורים/מתועשת/חומרים וכו', טופס למ"ס- תיאור סוג הנכס, מספר דירות, חדרים וכו'. טבלה לחישוב שטחים,  טבלה זו מפרטת את השטחים המבוקשים לבניה- שטח עיקרי ושטחי שירות. בנוסף, טבלת זכויות בניה, הכוונה לכמה שטח הבנייה מותר ע"פ החוק, יש לשים לב כי לצורך קבלת זכויות בניה נדרש לפנות לעירייה או למועצה המקומית ולקבל דף מידע לזכויות אלו.

שרטוטים/מפות/חתכים- תוכנית מדידה, חתכי אורך ורוחב ,תוכניות לכל קומה, חזיתות המפרטות את צדדי המבנה כולל דלתות וחלונות ופירוט החומרים. בנוסף, נדרשת מפה טופוגרפית של המגרש שנמדדה מראש ע"י המודד וכוללת את קווי הבניין, חיבורים למערכות חיצוניות ופנימיות.

במידה ויש ממ"ד יש לפרט בשרטוט נפרד את תוכנית הממ"ד ע"פ התקנות של פיקוד העורף. ולבסוף חתימות של עורך הבקשה, מבקש הבקשה ומהנדס.

מדוע יש צורך בהגשת גרמושקה?

הטפסים חשובים ביותר כיוון שהם מכילים את כל הפרטים שהוועדה צריכה להכיר כדי לאשר או לשלול את ההחלטה. לאחר שהוועדה מאמתת את זהות הבעלים ומבקש הבקשה ביכולתה לבחון את מידת השינוי, סוג הבנייה ויעודה. התשריטים ,מפות וחתכים מעניקים לוועדה שאינה יורדת לשטח יכולת להבין את קנה המידה של הפרויקט והשפעתה של הוצאת היתר בניה.

יש לשים לב כי תוקף ההיתר הנו לשנה אחת מרגע קבלת האישור כיוון שתנאי השטח עשויים להשתנות עם הזמן.

סיכום

כל בניה שנעשית על מגרש חייבת להיות תואמת לתב"ע ולא לחרוג ממנה. הגרמושקה היא תוכנית הגשה הכרחית של מכלול התוכניות והטפסים הנדרשים. הועדה מסנכרנת את הגרמושקה מול התב"ע ובכך מוודאת שאין חריגות בנייה.  

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן