073-374-6880

היתר בנייה בירושלים – המדריך המלא

במה שונה התהליך של בקשת היתר בניה בירושלים מאשר בערים אחרות? כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להוציא היתר בניה העיר הבירה במהירות האפשרית.

הוצאת היתר בניה נדרשת בכל מקרה של שינוי בדירה, למעט כאשר השינוי אינו קונסטרוקטיבי ובמקרים מוחרגים נוספים. המהלכים הדורשים היתר בניה מפורטים בסעיף 145 לחוק התכנון והבנייה. עורך בקשה להיתר בניה צריך להיות גורם מוסמך, בדרך כלל משתמשים באדריכל או במהנדס.
אם אתם צריכים היתר בנייה בירושלים, כדאי לכם לקרוא את המדריך הזה.

האם יש הבדל בין הוצאת היתר בניה בירושלים לעומת ערים אחרות?

הגוף אשר מקבל בקשות להיתר בניה ומחליט לגביהן, הוא הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית אשר בתחומה נדרש ההיתר. בכל הערים בישראל התהליך זהה, אך בירושלים הוא מתנהל אחרת.

עיקר ההבדל: הוועדה המקומית בעיר הבירה משתמשת במערכת מקוונת ייחודית משלה, על מנת לקבל ולנהל בקשות להיתרים. המערכת יצאה לדרכה בשנת 2015, ומאותו הרגע הפכה לכלי היחיד באמצעותו ניתן להוציא היתר בניה בירושלים.

מטרת פיתוח המערכת הייתה ונותרה לייעל את התהליך: לקצר את זמני ההמתנה, לחסוך מאנשים הגעה למשרדי הוועדה וקידום תחום הבניה בעיר על ידי הגדלת האטרקטיביות עבור יזמים.

לפני הקמת המערכת, התהליך היה הרבה יותר מסורבל. הוא היה מורכב מחמישה שלבים, וכל אחד מהם היה תלוי בהשלמת השלב הקודם. תיקון השגיאות והשלמת החוסרים נעשו באיטיות, והוצאת היתר הבניה נמשכה בדרך כלל זמן רב.

כיום, גם שאר הרשויות מאפשרות בקשת היתר בתהליך אינטרנטי, ואפילו נערכה רפורמה במטרה לקצר את הזמן שלוקח להוציא היתר בניה. עם זאת, מחוץ לירושלים עדיין אפשר לבקש היתר בדרכים הישנות, לרבות פנים אל פנים. כמו כן, המערכת שמשמשת את שאר הרשויות שונה מהמערכת הירושלמית.

כתוצאה מכך, הוצאת היתר בניה בירושלים עשויה להיות מהירה ויעילה יותר. לשם כך, עליכם להכיר את התהליך היטב ולהימנע מטעויות נפוצות.

תהליך לקבלת היתר בניה בירושלים

בשלב הראשון, ניגשים למערכת המקוונת ומגישים בקשה הכוללת את תוכנית הבניה. הבקשה מועברת למחלקת הרישוי, ואתם מקבלים אישור כי נקלטה (אלא אם נדרשים תיקונים).

לאחר מכן, יש לכם 60 ימים לבצע את הצעדים הבאים, אם הם רלבנטיים עבורכם:

  • הליך פרסום ו/או משלוח הודעות – אם יש התנגדויות, יוזמנו הצדדים לשימוע בוועדת המשנה.
  • הגשת אישורים ממחלקת השימור והמחלקה להסדרי תנועה.

השלב הבא, הוא הכנת הבקשה לדיון. הדיון מתקיים בוועדה המקומית או ברשות הרישוי וההכנה כוללת את בדיקת הבקשה, התוכנית והמסמכים השונים. במהלך הדיון, ברוב המקרים דורשת הוועדה להוציא אישורים מסוימים. תצטרכו להשלים אותם, ואז להיפגש עם הבוחן האחראי על התיק כדי להגיש אותם.

לסיום, יש לשלם את אגרת הרישוי. קחו בחשבון כי עלות היתר בניה משתנה בהתאם לשלל פרמטרים. לאחר התשלום, מועבר ההיתר לסבב חתימות ומופק.

שימו לב: תוקף היתר בניה נמשך שלוש שנים. בסיום תקופה זו, תהיה לכם אפשרות לחדש את ההיתר לשלוש שנים נוספות.

הטעויות הנפוצות בהגשת היתר בניה בירושלים

מילת המפתח בהוצאת היתר בניה היא: סדר. זה נכון לכל יישוב, וגם לירושלים. על מנת לקבל היתר בניה ולזרז את התהליך, אתם צריכים לוודא שאתם מגישים את כל המסמכים לפי ההוראות ובזמן.

דוגמאות לטעויות נפוצות:

  • חריגה מהיקף השטחים – תב"ע מגדירה את היקף השטחים בו אתם זכאים לבנות. אם חורגים, לא מקבלים היתר.
  • הקלה או שימוש חורג – אם הבקשה שלכם כוללת הקלות חוקיות, עליכם להצהיר על כך בהגשת הבקשה ולפעול בהתאם.
  • חתימות – כל בעלי הנכס צריכים לחתום על הסכמתם לתוכנית. אם לא מושגות החתימות מראש, התהליך מתעכב ומתייקר.
  • הנחיות – יש לעמוד בהנחיות כל הגופים הרלבנטיים לבקשה. אלה עשויים לכלול את חברת בזק, חברת הגיחון (מים וביוב), חברת החשמל, כיבוי אש, משרד הבריאות, פיקוד העורף, רשות העתיקות ועוד.

כלומר, השאלה כמה זמן לוקח לקבל היתר בניה תלויה לא רק ביעילות המערכת והוועדה, אלא גם בהתנהלות שלכם ושל עורך הבקשה. ההמלצה שלנו? כדי להימנע מטעויות ולקבל היתר בניה כמה שיותר מהר, תציבו לצידכם חברה מקצועית ומנוסה להוצאת היתרי בניה.

סיכום

צריכים היתר בניה בירושלים? חברת מוזס אדריכלות יכולה לסייע לכם. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך, נחסוך לכם זמן, מאמץ וביורוקרטיה ונעזור לכם לקבל היתר במהירות האפשרית.

צרו אתנו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים.

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן