073-374-6880

היתר לבניית חדר על הגג

תוספת בנייה היא מגמה שהולכת ותופסת תאוצה, אבל כזו שדורשת בירוקרטיה רבה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בבנייה על גג בניין משותף. במדריך הבא נפרט את תהליך היתר הבנייה ונסביר איך אדריכל מקצועי יוכל לסייע לכם בתהליך.

אתם גרים בקומה האחרונה של בניין משותף ואתם מרגישים שגודל הבית כבר לא תואם את הצרכים והדרישות שלכם ושל המשפחה שלכם. החלטתם להפריד כוחות בין הילדים? עובדים מהבית? חושבים על עיצוב בית יוקרתי? תוספת בנייה על גג הבניין היא הפתרון המושלם עבורכם, אבל תחילה עליכם לבדוק שהדבר בכלל אפשרי.

רגע לפני שרותמים את הסוסים לעגלה ויוצאים לדרך, כדאי מאוד לוודא שיש סוסים ויש עגלה. כאן בדיוק מתחיל התפקיד של חברה אדריכלית שתבצע תכנון אדריכלי. אדריכל מטעמה יגיע לבניין, יבדוק את מצב הגג ויתרשם האם הוא בכלל מתאים לתוספת בניה. בנוסף, האדריכל יבדוק את מצב הנכס בתב"ע המקומי, את מצב בעלות הגג ויבצע בדיקות ביורוקרטית נוספות.

הגג הוא רכוש משותף או פרטי?

השטחים בבניין מחולקים לשטחים משותפים ולשטחים פרטיים. בדרך כלל השטחים הפרטיים הם השטחים שצמודים לבניין דוגמת החצר, המרפסת, ובמקרים מסוימים גם הגג. עם זאת, ברוב המקרים גג הבניין נחשב לרכוש משותף, ולכן בנייה על גבי הגג תותר רק לדייר אשר קיבל בעלות על חלק מסוים מהגג. 

כדי שאותו דייר יוכל לקבל את הבעלות על חלק מהגג או כולו, עליו בעצם לקנות את הגג מיתר דיירי הבניין, כשתהליך ההסכמה למהלך שכזה מחייב חתימה של שבעים וחמישה אחוזים מדיירי הבניין, כשהתמורה בגין אותה קנייה תחולק בין דיירי הבניין.

תהליך קבלת היתר הבנייה

על מנת לקבל היתר בניה לבניית חדר נוסף על גג הבית, יש לעבור דרך הועדה המקומית לתכנון ולבניה ולקבל מהם היתר. כל עוד לא נוצלו כל זכויות הבניה של הנכס בתב"ע, תוכלו לקבל מהועדה אישור לממש את זכויות הבניה שלכם בנכס.

הגשת הבקשה להיתר בניה על הגג צריכה לכלול הוכחת בעלות על השטח בו אתם מעוניינים לבנות וחתימות של שבעים וחמישה אחוז מדיירי הבניין שמאשרים את תוספת הבנייה. היתר הבנייה יכלול את פרטי התכנית שאושרה, טיב ההקלות שאושרו בהיתר ופירוט השטחים בהם אושרה הבניה.  את הבקשה יש להגיש עם אדריכל או מהנדס שעומד מאחורי תכנית הבניה וחתום עליה.

מה השלבים הבאים לאחר קבלת היתר הבנייה?

בחירת קבלן בנייה – השלב הבא לאחר קבלת אישור תכנית תכנון בתים שהגשת, הוא בחירת קבלן בניה שיבצע את העבודה. חשוב שקבלן הבנייה יבין את תכנית הבניה שבניתם יחד עם האדריכל, ויידע להוציא אותה אל הפועל הדרך הטובה ביותר. בניית חדר נוסף על גג הבניין היא עבודה רגישה שכוללת אלמנטים רבים בהם יש להתחשב, כמו איטום ובידוד למשל. השקיעו זמן ומחשבה בבחירת קבלן הבנייה, לכו ובדקו עבודות אותן הוא ביצע והתייעצו עם לקוחות אחרים.

תהליך הבנייה עצמו – בנייה קלה היא הדרך הפשוטה ואולי הנפוצה ביותר לתוספות בנייה. שיטה זו מורכבת מהקמת תשתיות מתכת או עץ והרכבת פלטות מוכנות מראש ועשויות חומרים עמידים וקלים בתור קירות. כמו שאתה לא מתפשר על בחירת אריחים למטבח, על אחת כמה וכמה שלא תרצה להתפשר על החומרים מהם עשויים הקירות שלך. עליך לוודא שקבלן הבנייה משתמש בחומרים שעומדים בתקנים הנדרשים ושהם עמידים בפני תנאי מזג האוויר ובפרט בפני לחות. גגות בניינים אינם מתוכננים לעמוד בעומס רב, בניגוד לרצפת הבתים, ולכן ברוב המקרים היתר הבנייה יאשר אך ורק בנייה קלה.

 

חושבים על תוספת בנייה על גג הבית? חברת אדריכלות ועיצוב פנים מקצועית תשמח לסייע לכם בכל שאלה, התייעצות או בקשה.

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן