073-3746060

חוק רישוי עסקים

כל עסק בישראל חייב ברישיון עסק. זהו החוק בישראל והחוק הזה נקרא חוק רישוי עסקים. המדובר בחוק ארוך ומורכב, הכולל בתוכו עשרות סעיפים, המפרטים את חובת הרישיון, על מי היא חלה, באיזה היקף היא חלה בהתאם לסוג העסק, האופן בו יש להוציא רישיון, לבחון את הזכאות לרישיון ולאשר או לדחות את בקשת הרישיון ועוד שורה של פרמטרים שנכללים בתהליך. אם אתם מבקשים להוציא רישיון עסק, אתם לבטח יודעים שהתהליך יכול להיות מורכב למדי, במיוחד במקרים בהם נדרש גם רישיון עסק מטעם הרשות המקומית שבתחומה ממוקם העסק וגם מרשויות נוספות כמו משרד הבריאות, כיבוי אש וכדומה.

 

מדוע נדרש חוק רישוי עסקים?

ובכן, עבור האדם הסביר מן השורה, רישיון הוא מעין אישור לבצע פעולה כלשהי לאחר שמבקש הרישיון נמצא כעומד בכל הקריטריונים הנדרשים. בפועל, רישוי עסקים הוא אמצעי אכיפה יעיל מאוד, שמאפשר לרשויות להשיג מטרות חשובות שונות אל מול בעלי העסקים בכל רחבי הארץ. כך למשל, במסגרת חוק רישוי עסקים מפורטים שורה ארוכה של תנאים בהם צריך לעמוד העסק על מנת לקבל את הרישיון. אחד מהתנאים האלה הוא עמידה בכללי בטיחות אש וקבלת אישור בטיחות אש מטעם רשות הכיבוי וההצלה. ללא אישור זה לא יינתן לעסק רישיון ולמעשה פעילותו תהיה בלתי חוקית. בצורה זו, יכולה המדינה להבטיח כי העסקים עומדים בתקנות בטיחות האש לטובת בטיחות העובדים בעסק וכלל המבקרים בו.

 

האם ניתן לפתוח עסק גם ללא רישיון?

התשובה היא כן ולא. ברמה הטכנית אפשר בהחלט לפתוח עסק ללא הוצאת רישיון, אלא שפעולה כזאת תהיה בלתי חוקית. אחרי שאמרנו את זה, ישנם בישראל אלפים רבים של בתי עסק הפועלים ללא רישיון. האכיפה מול עסקים האלה היא אינה משמעותית, אך היא יכולה לייצר לא מעט מצבים בלתי נעימים ולהגביל את בעל העסק מלבצע פעולות ולהתנהל בצורה שחשובה לצמיחת העסק. בנוסף לכך, הפעלת עסק ללא רישיון יכולה לפגוע בעסק בדרכים שהוא כלל לא חושב עליהם. כך למשל, אם בעל העסק רוכש פוליסות ביטוח עבור מבנה העסק, התכולה שלו ופגיעות רכוש ונפש בעסק, ייתכן שברגע האמת, בקרות אירוע ביטוחי, חברת הביטוח לא תסכים לפצות את בעל העסק, שכן תנאי בסיסי בכל פוליסת ביטוח לעסקים הוא שהעסק פועל ברישיון על פי חוק רישוי עסקים.

מכל הסיבות האלה, חשוב מאוד שהעסק שלכם יפעל ברישיון על פי חוק רישוי עסקים ואת הרישיון הזה תוכלו להוציא די בקלות בסיוע המומחים של מוזס רישוי ותכנון אדריכלי, משרד מומחה ומקצועי, המציע לכם שנים ארוכות של ניסיון והיכרות עם כלל התהליכים של הוצאת רישיון עסק בכל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ ומאפשר לכם לעבור את הפרוצדורה של הוצאת הרישיון מבלי לפגוע בפעילותכם השוטפת כלל.

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן