תכנון אדריכלי

מזה תכנון אדריכלי?

תכנון אדריכלי הינו עיצוב ותכנון החלל המשלב בין ראייה פונקציונלית המשרתת את צרכי הדיירים, לבין המראה האסתטי והאווירה הנוצרת בחלל הבית. תכנון אדריכלי יכול לעשות בבניין מגורים, בבית פרטי, בחללים ציבורים וסוגי מבנים שונים וכן גם עיצוב בניין מגורים. חלק מהאחריות הינה תכנון חלוקת החדרים ,גודל המסדרונות בין החללים, היחסים והגדלים של כל חלל בבית. בנוסף התכנון כולל את בחירת החומרים המרכיבים את המראה של הבית – אריחים, חלונות, סוג דלתות, מאפייני המטבח ועד הווילונות והכלים הסניטריים.התכנון האדריכלי אמור להציג בין היתר פריסות קירות, מיקומי קירות ודלתות, מיקומי חשמל וטלפון, תוכניות תקרה, גבהים, לוחות זמנים ועוד. התכנון כולל גם את בדיקת ההיתכנות הבנייה ולקבל את האישורים הרלוונטיים, לבצע הכנת פרוגרמה אדריכלית, הכנת סקיצות, הדמיה ממוחשבת אשר תאפשר ללקוח לראות את הבניה בתלת מימד, והכנת תוכניות עבודה אדריכליות מפורטות. בנוסף, מטרת האדריכל היא לדאוג שהמבנה עצמו יהיה בנוי בצורה חוקית.

שלבים בתכנון אדריכלי

מטרת התכנון האדריכלי הוא לספק מענה כמה שיותר מדויק לצרכים היום-יומיים של המשפחה, התכנון כולל כמה שלבים:

1.איתור הצרכים ואיסוף נתונים על הנכס (בדיקת התכנות)-  חשוב שהאדריכל יבין מהם הצרכים של הלקוח, באמצעות רשימת צרכים מפורטת, הנקראת פרוגרמה.

2.גיבוש התוכנית אדריכלית מותאמת אישית – לאחר קבלת הצרכים ושרטוט הסקיצה הראשונית, האדריכל ישרטט תכנון אדריכלי המבצע חלוקה של חללי הבית, לרבות פרופורציות וסוגי חומרים.

3.הכנת תיק לקבלת אישור עקרוני והיתר בנייה מהרשויות – כל מבנה צריך לקבל אישור מהרשות המקומית בה נמצא הנכס, על פי חוקי תכנון ובנייה. בשלב זה, האדריכל, יחד עם המהנדס ובשיתוף היועצים מקצועיים שונים, מגבש תיק המוגש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

4.הכנת סט תוכנית אדריכליות לעבודהלאחר קבלת אישור ראשוני מן הרשויות ניתן להכין תכנית עבודה מעשית, הכוללת שורה של תוכניות.

5.בנייה ופיקוח מצד האדריכל – שלב הביצוע כולל ליווי צמוד של האדריכל (בהתאם להסכם שנחתם מולו),על מנת לוודא שהבנייה מיושמת על פי התוכנית.

6.גמר הבנייה – בשלב זה אפשר לבחור גוונים או צבע של פריטים שיותקנו בדירה (ריהוט או עבודות גמר) ולשדרג פריטים בהתאם לתקציב.

שלבים קריטיים בזמן תכנון אדריכלי 

כמה זמן לוקח תכנון אדריכלי ? זמן התכנון האדריכלי משתנה מאדם לאדם בהתאם לצורך בהתאם לפרויקט – ככל שהפרויקט יותר גדול כך גם זמן העבודה. זהו תהליך שיכול להימשך מספר שבועות ואף יותר- נתון זה דינאמי ואינדיבידואלי לכל פרויקט.

איך מתחילים ? יש צורך בסיוע של אדריכלים מומלצים ומקצועיים, אשר יוכלו ללוות אתכם לאורך כל הדרך הארוכה אשר כוללת קבלת החלטות חשובות בנוגע לתכנון המבנה, קבלת היתרים מתאימים מהרשות המקומית, הקפדה על תקנות הבטיחות ותקנות הבנייה, תיאום בין בעלי המקצוע ובין גורמי הבנייה ועיצוב פנים הבית.

עלות התכנון האדריכלי

ישנן כמה אופציות לתמחור תכנון אדריכלי : שעות עבודה של האדריכל, אחוזים מהפרויקט או תוכנית אדריכלית. כאשר מבצעים שיחה עם האדריכל על הפרויקט, הוא מעריך כמה זמן זה ייקח וכך המחיר יהיה בהתאם. בשעות העבודה כמובן שהתמחור משתנה בין האדריכלים- עלות תכנון אדריכלי משתנה ותלויה בפרויקט, היא מתחילה ב12,000 ₪ ואף יכולה להגיע ל4 מיליון ₪. בפרויקטים גדולים – עלות תכנון אדריכלי בבתי קרקע תהיה 80,000 ל-15,000 ₪.

סיכום

תכנון אדריכלי הינו תכנון שצריך לשים את צרכי הדיירים במקום הראשון. תכנון כולל את המראה הכוללני אך גם את החלוקה הפנימית את הגדלים את היחסים והגדלים של כל חלל בבית, בצורה נכונה וחוקית. כאשר בוחרים אדריכל ומתחילים את התהליך הקדישו תשומת לב לאדריכל שאתו אתם בוחרים לעבוד. נסו להתרשם מהמלצות, לשמוע חוות דעת מאנשים שעבדו עם אדריכלים ולראות עבודות. האדריכל צריך להיות מקצועי, לעמוד בלוח זמנים, להקשיב לצרכים ולהתחשב בתקציב שלכם. אתם יכולים לעבור קשיים בתהליך במיוחד אם הוא ארוך, לכן ההתאמה בינכם חשובה על מנת שתעברו אותה בצורה הטובה ביותר.

משרד מוזס רישוי ותכנון מספק שירותי תכנון וליווי לאורך כל הדרך, עד לקבלת המפתח לדירה. נשמח להעמיד לרשותכם אנשי מקצוע מנוסים, וכן ידע נרחב לגבי תכנון ועיצוב אדריכלי. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ.