עיצוב מבני מגורים

מה חשוב בעיצוב בנייני מגורים?

עיצוב בנייני מגורים צריך להיות מתוכנן על סמך מספר נתונים חשובים:

 • התאמת הבניין לסביבה:
  הדבר הראשון שעושים ברגע שניגשים לפרויקט הוא מחקר יסודי של הסביבה, הבנת אופי הבניה מסביב, האוכלוסיה הקיימת או זאת שצפויה להיות בעתיד, המיקום הגיאוגרפי של הבניין והנוף הגאוגרפי שמקיף אותו ואת הסביבה ברדיוס של 500 מ"ר.
  כל זאת על מנת לעצב בניין שיתקשר ויתאים לבניה הקיימת ולא יראה חריג ובוטה בנוף העירוני.
 • תכנון המבנה בהתאם לאופי הדיירים שיגורו בו:
  כשמתכננים מבנה מגורים חשוב מאוד להבין מי הדיירים שצפויים לגור בבניין.
  במקרים מסוימים אותם דיירים רכשו את הדירות לפני התכנון והאדריכל יכול להבין מי הם, אך ברוב המקרים האדריכל מתכנן את המבנה בהתאם לדיירים שצפויים להכנס לדירות.
  אם הבניין צפוי להכיל משפחות, הדירות בבניין יהיו דירות בנות 4 ו-5 חדרים.
  במרכזי ערים בשכונות שיש יותר רווקים ודירות שותפים, תהיה עדיפות לתכנן דירות בנות 2 ו-3 חדרים.
  אופי הדיירים משפיע גם הוא על התכנון. במבנה שהמטרה שלו לקרב בין אנשים, למשל במרכזי ערים שהדירות מיועדות, בין היתר, לשכירות קצרת טווח או לסטודנטים, יתוכננו הרבה חללים משותפים, המעברים והכניסות לדירות יהיו קרובים אחד לשני ויהיה לובי עם פינת ישיבה מרכזית ואזורים משותפים בפיתוח השטח.
  במבנה שהדיירים צריכים יותר פרטיות, הכניסה לכל דירה תהיה רחוקה אחת מהשניה ולא תאפשר הרבה אינטרקציה בין הדיירים, בנוסף, יהיו פחות חללים משותפים אך רוב התכנון יושקע בתוך כל דירה ובשטחים פרטיים לדיירים.
 • קונספט:
  בנוסף לכל ההתייחסויות לתכנון, בשביל לעצב מבנה מגורים יוצא דופן יש לחשוב על קונספט ייחודי.
  ההשראה לקונספט יכולה להגיע מתוך הסביבה או מתוך רעיון יצירתי שהאדריכל ראה לנכון לעשות.

מה הופך בניין מגורים ליוצא דופן?

בניין מגורים יוצא דופן הוא לרוב בניין מגורים שמתקשר עם הרחוב וגורם לאנשים להבין איך זה לגור בו. כאשר אנו מסתכלים על בניין מגורים סטנדרטי, לא משנה כמה הוא חדש ובאיזה שכונה הוא נמצא, במידה והחזית שלו עם חלונות סטנדרטיים שלא מאפשרים לראות משהו יוצא דופן מתוכו, אין ייחוד ואין הבנה או רצון לדעת איך זה לגור בו.

במבני מגורים יוצאי דופן, את/ה תצביע/י על דירה ותגיד/י "פה הייתי רוצה לגור". זה לא חייב להיות פנטהאוז, מספיק שיהיה חלון גדול למדרגות מתוך דופלקס או מרפסת עם חלל כפול לכיוון הרחוב שכולם יכולים לראות. מבנה מגורים יוצא דופן הוא מבנה עם דירות יוצאות דופן, בעל תכנון מגוון כך שלכל דירה יש את האופי שלה.

עיצוב דירות יוקרה הפך לאחד מהתחומים הפופולאריים בעולם העיצוב והאדריכלות, דירות אלה מעוצבת מעל הסטנדרט ומציגות שלמות, טרנד עדכני נוסף בתחום הארכיטקטורה הוא אדריכלות ירוקה והיא מושכת את כל מי שמעוניין בעיצוב אורבני בן זמננו ובחיסכון משמעותי בהוצאות התפעול של המבנה.

עיצוב לובי בניין מגורים

עיצוב לובי בניין המגורים הוא בעל חשיבות עליונה כי הוא למעשה הרושם הראשוני שאתה מקבל על הבניין. עיצוב פנים הלובי צריך לתקשר עם החוץ, עם רחבת הכניסה ועם המראה החיצוני של המבנה. לובי שמתוכנן היטב יזמין אנשים להישאר בו, לשבת, להמתין לדייר. לובי הבניין יכול להיות אזור מאוד אטרקטיבי להיכרות ושיחות חולין עם השכנים, מפגש בין ילדים, פגישות, כל מה שצריך זה לתכנן אותו נכון ובהתאם לאופי הבניין והדיירים בו.

איך מתכננים בניין מגורים רווחי?

רוב המבנים היום בישראל נבנים ע"י יזמים או קבלנים, וכל יזם וקבלן מתעניין ברווחיות. כאשר ניגשים לתכנון מבנה מגורים יש לדעת תחילה מי קהל היעד שלך, על פי קהל היעד יתוכנן הבניין. צריך להבין מי מתוך קהל היעד יכול לשלם יותר על מנת לדעת איזה דירות כדאי לתכנן כדירות העליונות.

בנוסף, חשוב להבין מה הערך המוסף שהקונים העתידיים יכולים להתעניין בו. היום יותר מתמיד, אנשים קונים דירות עם העיניים, לעיצוב המבנה יש השפעה ישירה על המכירה, רוכשים רוצים להרגיש שהם קנו דירה יוצאת דופן, לא אחת מתוך 60 דירות זהות בבניין. כל אחד רוצה את המיני פנטהאוז, את הדירה עם המרפסת הגדולה יותר, דירת גן ייחודית וכו'. לא כולם יודעים אבל בבניין לא כל דירה צריכה להיות זהה, עם תכנון יצירתי ונכון ניתן לקבל כמות גדולה של דירות ייחודיות שימכרו במחיר מעל גובה השוק.

לסיכום

מבני מגורים הם המבנים שנבנים הכי הרבה במדינת ישראל ובעולם. כיום, נדיר למצוא בניין שכשמסתכלים עליו ואומרים "וואו" והסיבה לכך, לא כי זה יקר או קשה אלא בגלל שמרבית האדריכלים עושים מה שהם יודעים לעשות הכי טוב ומה שהם התרגלו לעשות. בדרך כלל, מדובר במבנה סטנדרטי שלא מצריך מהם לעבוד קשה תוך התמקדות בתכנון של כמה שיותר קומות טיפוסיות.

מוזס אדריכלות ובינוי ערים הוא משרד שהחל את פועלו מתכנון מבני מגורים. כל מבנה שמתוכנן במשרדנו חייב להכיל משהו יוצא דופן בעל ערך מוסף לדיירים ליזם ולסביבה.

לפרטים ופרויקטים נבחרים נשמח שתצרו אתנו קשר.

למידע נוסף השאירו פרטים