073-374-6880

כמה זמן לוקח לקבל היתר בניה?

הרפורמה בתכנון, רישוי ובניה במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה קבעה לוחות זמנים לתהליכי רישוי שונים עבור רשות הרישוי ומכון הבקרה וזאת במטרה לקצר, לייעל ולפשט הליכי רישוי בניה. לצורך כך וכחלק מתהליך הדיגיטציה של שירותי משרדי הממשלה השונים, בשנת 2016 הושקה מערכת רישוי זמין של מנהל התכנון המאפשרת הגשת בקשה להיתר בניה באופן מקוון.

תהליך הוצאת היתר בניה לא אמור לארוך זמן רב לפי זמני המערכת, אך בפועל פרק הזמן מתארך כתוצאה מהתנהלות לקויה של הועדות ו/או של המבקש.

במאמר זה נציג את פרקי הזמן המפורטים בחוק ואת פרקי הזמן המיושמים במציאות עד לקבלת היתר בניה.

 

מהם פרקי זמן לפי החוק של הוצאת היתר בניה?

קיימים שני שלבים מרכזיים אותם יש להשלים לצורך קבלת היתר בניה: שלב המידע ושלב ההיתר.

שלב המידע:

מסירת מידע מלא ומפורט מכל הגורמים העירוניים ומגורמים חיצוניים בהתאם למבוקש. רשות הרישוי מחוייבת לבדיקה עפ"י המידע שנמסר ועורך הבקשה מחוייב לעמוד בהוראות ודרישות המידע.

כמה זמן לוקח שלב המידע?

החוק קובע כי על רשות הרישוי למסור מידע תוך 30 ימי עסקים לאחר קליטת הבקשה למידע ועמידה בתנאים מוקדמים, במקרה של חוסר מענה תוך פרק זמן זה, יהיה ניתן להגיש את הבקשה להיתר. בדיקת עמידה בתנאים מוקדמים מוגבלת לחמישה ימי עסקים ובמקרה של חוסר מענה יראו בבקשה כאילו נקלטה.

מרבית הוועדות עומדות בזמן מתן תיק המידע הקבוע בחוק, במידה ועורך הבקשה (האדריכל) מגיש אותה בצורה תקינה, יתקבל תיק המידע תוך לא יותר מ45 יום.

שלב ההיתר:

רק לאחר שיושלם שלב המידע ניתן להתקדם לשלב ההיתר הכולל תכנון אדריכלי והכנת הבקשה להיתר. הבקשה להיתר צריכה להיות ערוכה ולעמוד בכל הדרישות והתנאים שהתקבלו בשלב המידע.

כמה זמן לוקח שלב ההיתר?

החוק קובע 4 מסלולים להוצאת היתרי בניה כאשר כל אחד מהם כפוף לפרקי זמן מקסימליים:

  1. רישוי מלא- בקשות ללא הקלות ופרסום התואמות תב"ע- שלב ההיתר 90 ימי עסקים.
  2. רישוי מקוצר- בניה בהיקף קטן בעלת השפעה מרחבית והנדסית נמוכה- שלב ההיתר 45 ימי עסקים.
  3. מסלול הקלות- בקשות עם הקלות או שימושים חורגים- שלב ההיתר 165 ימי עסקים.
  4. פטור- בניה שהשפעתה המרחבית וההנדסית זניחה למדי- רישוי עצמי מלא, ללא התערבות רשות הרישוי – 30 יום.
 
חשוב לציין שהזמנים המצויינים בסעיף זה הם הזמנים אשר מוגדרים בחוק בלבד, ולא הזמנים כפי שהם בפועל.
בסעיף הבא נפרט על הזמנים כפי שהם בפועל.
 
 

בשורה התחתונה- כמה זמן לוקח להוציא היתר?

 

הפקת ההיתר עורכת בין 8 חודשים לשנה וחצי ואלו הזמנים האמיתיים בפועל:

הגשת בקשה להיתר הליך שניתן לבצע מיד עם קבלת תיק המידע.

בדיקת תנאי הסף עורכת בין חודשיים ל4 וחצי חודשים, זה הוא השלב שמעריך את הליך הרישוי באופן משמעותי, יכולות להדרש בו דרישות רבות ומגוונות, 10 ימי העסקים אשר מצוינים בחוק זה הזמן שלוקח למתאמת רישוי לעבור על הבדיקה ולהחזיר רג'קטים בלבד.

בקרה מרחבית והחלטת מחלקת רישוי בדרך כלל לוקחת 45 יום או 90 יום לפ הקבוע בחוק.
חשוב לדאוג שהבודקת תוכניות עובדת על הבקשה, אחרת ביום האחרון היא עלולה לסגור אותה ויהיה צורך להגיש בקשה מחדש.

בקרת תכן הוא הליך שלוקח בין חודש ל4 חודשים או יותר, בהתאם לכמות התנאים להיתר.

סיכום הבקשה תשלומים ואגרות יכול לקחת בין 10 ימים לחודש וחצי בהתאם לעומס שיש ברשות.

הפקת היתר בין 5 ימים לשבועיים

 

האם ניתן לקצר את תהליך הוצאת היתר הבניה?

החוק קובע לוחות זמנים מקסימליים עבור המסלולים השונים להוצאת היתרי בניה במסגרתם רשויות הרישוי ומכוני הבקרה חייבים לעמוד. בפועל הרבה תלוי דווקא במבקש הבקשה, ניהול יעיל ומקצועי יקצר משמעותית את התהליך מאידך, ניהול לקוי יכול להאריך את התהליך בימים, בחודשים ואף בשנים.

חשוב לציין כי על מנת לקבל היתר בניה לא ניתן להימנע מלעמוד בכל התקנות והסעיפים הקבועים בחוק לרבות עמידה בתקנות הג"א (התגוננות אזרחית) להציג את כל האישורים והמסמכים הנדרשים לרבות אישור רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) במידת הנדרש ולהשלים את כל הדרישות והתנאים של רשות הרישוי.

מבדיקה שנעשתה מול העיריות השונות משך הזמן הממוצע להוצאת היתרי בניה אמיתיים (שלא כוללים הארכת תוקף, שינוי שם ההיתר וכו') נע בין 2.5 שנים לבין 5 שנים ובחלק מהעיריות אף יותר.

למרות האמור לעיל, התנהלות יעילה של משרד מנוסה תקצר את זמני ההליך לתקופה של בין 8 חודשים ל- 14 חודשים.

סיכום

הרפורמה בתכנון, רישוי ובנייה הינה מהמקיפות ומהמשמעותיות ביותר בתולדות מדינת ישראל ששמה במרכזה את הצורך בקיצור, בייעול ובפישוט הליכי רישוי הבניה. למרות הכוונות הטובות, המציאות מוכיחה אחרת, המצב לא רק שלא השתפר אלא אף הורע. לכן, ליווי מקצועי של מומחה בתחום היתרי בניה בעל ידע וניסיון הינו הכרחי לצורך הגשת הבקשה, ייעול התהליך וקיצור משך הזמן עד לקבלת היתר בניה.

מוזס רישוי ותכנון הוא מהמשרדים הבולטים בתחום הרישוי בארץ, זמני קבלת ההיתר במשרד מוזס הוא כמחצית מהזמן הממוצע המפורסם על פי לשכת האדריכלים.

פנו אלינו עוד היום ואנו נדאג שתקבלו את היתר הבניה בפרק הזמן הקצר ביותר, כי המקצועיות שלנו זה החסכון בזמן ובכסף שלכם.

קוביית רישוי עסקים

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

חריגה מקו בניין קדמי

קוי בניין מגדירים את הגבולות המותרים לבניה בתחום המגרש, קוי בניין יכולים להיות מעל/מתחת לקרקע. קוי בניין נקבעים במסגרת תב"ע (תכנית בניין עיר) בהתאם לשיקולים

המשך קריאה »

היתר לשימוש חורג

השימושים המותרים בנכס קיים או בנכס חדש מוגדרים בהיתר בניה שאושר ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה, ובהתאם לשימושים המותרים שמאפשרת תכנית בניין עיר (תב"ע) החלה

המשך קריאה »
דילוג לתוכן