054-7700038

תוספת ממ”ד

  • מהו הליך הרישוי הדרוש לתוספת ממ”ד?
  • מהן המגבלות בתוספת ממ”ד?
  • איפה ניתן פיזית להוסיף ממ”ד?
  • מהן דרישות פיקוד העורף בעניין?
  • מהם היתרונות ואיך ניתן להשתמש בתוספת ממ”ד לצרכים אחרים למטרות רישוי?

 

ממ”ד או מרחב מוגן דירתי הוא חדר נחוץ במדינתנו. הממ”ד משמש אותנו להגנה בתקופות לחימה, אך בסופו של דבר, הוא חדר. ממ”ד יכול לשמש כחדר שינה נוסף בדירה או כל חדר אחר, למעט חדר רחצה או מטבח.
הממ”ד ניתן בהליך רישוי מקוצר במידה ומדובר במבנה פשוט ולרוב, לא ניתן למנוע מדייר להוסיף אותו. החל משנת 1991 החוק מחייב הוספת ממ”ד לכל מבנה חדש וכל מבנה ישן ללא ממ”ד, כמעט תמיד יכול ליהנות מהתוספת.

ניתן לבנות ממ”ד מעבר לקו בניין ובמקרים רבים גם בקו בניין 0 (גבול מגרש) בפרסום הקלה. ישנה חשיבות רבה להוספת ממ”ד תוך פגיעה מינימלית בדירה, בזרימת האוויר ובאור השמש. יש להיזהר שדלת הממ”ד לא תוצב בחללים מרכזיים, דבר העלול להביא לפגיעה גסה בעיצוב הפנים של הדירה.

 

המגבלות שבתוספת ממ”ד:

כאשר מדובר בגינה של הדייר בטאבו, הוא רשאי לעשות כרצונו על הקרקע. אך, במידה והגינה היא חלק מהרכוש משותף, בעל הדירה מחויב בקבלת אישור % 75 מהבעלים ברכוש המשותף. 70% מקירות הממ”ד, חייבים לרדת לקרקע, לכן, כאשר מדובר בדירה שאינה דירת קרקע, עלול הדבר להזיק לשכנים שמתחת, ליקר את עלויות הבנייה ולרוב הדבר יצריך שימוש ברכוש המשותף. תוספת הממ”ד כפופה לאישור הג”א/ פיקוד העורף.

עובי הקירות יקבע לפי מיקומם ולפי כמות קירות החיצוניים של הממ”ד. לכל ממ”ד חייבים להיות 3 צינורות אוויר לפנים ולחוץ וכן דלת הכניסה לממ”ד צריכה להיות לכל הפחות במרחק של 2.20 מ’ מקיר חיצוני.

 

היתרונות שבתוספת ממ”ד:

  • מבחינת רישוי היתרונות הם רבים. המחוקק הוסיף תיקונים רבים כדי למנוע התנגדויות לתוספת ממ”דים. אחוז המתנגדים צריך להיות גדול מ40%, במילים אחרות, דרושה הסכמה רק של 60% מהדיירים.
  • הליך ניתן בהליך רישוי מזורז.
  • מבחינה הנדסית, הממ”ד, מעבר להיותו חדר מוגן המגן עלינו בתקופות לחימה, הוא מחזק את הבניין בצורה משמעותית וכן נחוץ ביותר לחיזוק מפני רעידות אדמה.
  • ממ”ד הוא שטח שירות, על כן עם תכנון נכון ניתן לנצל אותו בצורה כזו שתאפשר ניוד של שטח עקרי למקומות אחרים בדירה. (לשאול) לדוגמא, אם נוצלו כל זכויות הבנייה בדירה, ניתן יהיה לבנות את הממ”ד ולהוסיף שטח עקרי במקום אחר.

 

או למשל, אם הדיירים מעוניינים להכשיר מרפסת סגורה ולהוסיף מרפסת חדשה, ניתן יהיה להוסיף ממ”ד בדירה ולסגור עם השטח העיקרי הנוסף את המרפסת וכן להוסיף 12 מ”ר מרפסת חדשה ע”פ חוק התכנון והבניה.
על כן, אם התכנון נעשה בצורה נכונה וחכמה, תוספת ממ”ד יכולה לשנות את הדירה בצורה נפלאה ומשמעותית. מוזס רישוי ותכנון הינו משרד המתכנן עשרות תוספות ממ”דים בשנה. אנו מקדמים הליכי רישוי לתוספת ממ”ד בבתים פרטיים, מבני רכבת דו קומתיים, בניינים גבוהים ומגדלים בבנייה רוויה.  הליך הרישוי לתוספת ממ”ד שמקדם משרדנו הוא מהמהירים ביותר בארץ. מדובר בהליך נפוץ המוכר לנו היטב, אותו אנו מקדמים ביעילות רבה.

פנו אלינו עוד היום ותדעו אין ניתן להוסיף ממ”ד בדירתכם, מה יהיה התכנון והמיקום הנכון לתוספת עבורכם ובאיזה הליך ניתן לבצע זאת.

 

דילוג לתוכן